Dünya Kupasına Damga Vuran Takımlar

Futbol tarihinin en önemli turnuvası konumunda bulunan Dünya Kupası neredeyse yarım yüzyıldır düzenleniyor. Düzenlenmiş olan bu organizasyonda da tabii ki belirli ülke takımlarının ön plana çıkmış olduğunu da söylemek yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. Her kıtadan ülkenin katılım göstermiş olduğu tek turnuva olması özelliği de rekabet düzeyinin artmasına neden olan gelişmeler arasında rahatlıkla sayılabilir.

Hal bu şekilde olunca tabii ki Dünya kupasına damga vuran takımlar da ışık tutmanız beklenen konumda yer alıyor. Bu kadar uzun süredir oynanan karşılaşmaların neticesinde takım ve bireysel olarak göz önünde olmayı başarmış olan rekorlar bulunuyor. Takımların kalitesinin yanı sıra bu şekilde gösterilmiş olan başarıların da altını çizmenin daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmek gerekiyor.

En Çok Dünya Kupası Kazanan Takım

Tabii ki bu takım performanslarının belirli bir yükselen ivmeye de ev sahipliği yapması beklenmektedir. Öyle ki farklı farklı kültürlerin eş zamanlı olarak buluşmuş olduğu kupa organizasyonunda göze batan takımlar da bulunuyor. En çok Dünya Kupası kazanan takım olma unvanı da Brezilya’ya ait olması ile biliniyor. Güney Amerika ülkesi toplamda kazanmış olduğu 5 kupa ile bu alanda zirveyi kimseye bırakmaya niyetli değil.

Bunun yanı sıra finallerin dramatik takımları arasında da ilk sıraya Hollanda’yı koymak abes olmayacaktır. Zira portakallar finale kalma başarılarını göstermiş olsa da henüz kupayı kazanamamış olmamanın hüznünü de derinden yaşıyorlar. Yeni jenerasyonların artık takım bünyelerinde görülmesi bu makus talihi değiştirir mi bilinmez.

Dünya Kupası En Çok Gol Atan

Takım odaklı yaklaşımların dışında bireysel olarak bu sporun da önem arz etmiş olduğunu dünya tarihinde görebiliyoruz. Dünya Kupası en çok gol atan oyuncu apoleti de bu açıdan değerlendirilmesi gereken başlıkların başında gelmesi ile biliniyor.

Almanların başarılı forvet oyuncusu Miroslav Klose toplamda atmış olduu 16 gol ile bu alanda uzun süre bu rekorun sahibi olacak izlenimi veriyor. Her ne kadar oyuncuların gösterdiği gelişim takdir edilesi olsa da hem gelişen futbol düzeni hem de modern çağda pek çok detayın olması gol yollarının paylaşımına da yelken açıyor. Dolayısı ile Klose yine bu alanda yalnız kalmaya devam edecek gibi.

Henüz bir yorum yok, altına ekleyin.

Yorum Yap


Adınız(required)

E-mail (required)

Website